26.3.2019 Karvinský a havířovský Region: Pavla učí studenty i seniory

Studentka doktorského studia učí nejen studenty, ale v rámci projektu také seniory. 

Karviná – Pětadvacetiletá Pavla Pokorná pochází z Vraného nad Vltavou a v Karviné studuje prvním rokem doktorské studium oboru Marketing a management na Slezské univerzitě. Jako první studentka, která se zapojila do ojedinělého projektu Centra Archa, může navíc potvrdit, že mezigenerační pomoc existuje. 

"Starám se o program zdejších docházejících seniorů a snažím se je zaměstnávat tak, aby měli i ve stáří pocit plnohodnotného života. Odměnou je mi skvělé a soukromé bydlení, kde mám klid ke studiu a svůj vlastní prostor," sděluje Pavla Pokorná, ke které zanedlouho možná přibude další student, co bude fungovat stejně, tedy studovat a zároveň vypomáhat s chodem centra a za to bydlet v pěkných podmínkách. 

DĚVČE Z ČECH 

Slečnu z Čech zavála na druhý konec republiky především myšlenka osamostatnění a vlastní realizace prostřednictvím oboru, který Pavla studuje. "Někteří kvůli tomu jezdí i do ciziny – já zvolila takový menší extrém a jsem tady," tvrdí s úsměvem Pavla. 

"Jsem trochu patriot. Přestože Karviná má své krásné historické centrum se zámkem a parkem, Praze se nevyrovná," říká Pavla a zároveň dodává, že po lidské stránce jí zdejší obyvatelé nepřipadají nijak jiní. "Lidé jsou všude různí, nelze generalizovat. Vždycky jsem brala naši zemi jako Českou republiku, ne jako Čechy, Moravu a Slezsko," potvrzuje. Zároveň však sděluje, že kdyby po škole přišla nějaká úžasná pracovní nabídka, neváhala by zůstat tady. "Bakaláři, které vyučuji, jsou rádi, že je učí někdo, kdo je jim věkově blíž a tím pádem blíž i lidsky," popisuje Pavla svůj život na doktorském studiu. 

CENTRUM ARCHA JAKO PRÁCE I BYDLENÍ 

V Centru Archa se Pavla se seniory věnuje především volnočasovým aktivitám. Navzdory tomu, jaký studuje obor, ji práce se starými lidmi baví a dalo by se říct, že v ní našla i určitý smysl. "Teď jsme například vyráběli mandaly nebo skládali origami holubice. Snažili jsme se také o angličtinu, ale o tu nebyl takový zájem, jako například o sociální sítě a internet," popisuje Pavla to, jak moderní dokážou senioři být. Se staršími lidmi také procvičuje paměť nebo motoriku. "Procvičujeme všechno kromě těla, k tomu jsme se ještě nedostali," dodává s úsměvem. Když přišla Pavla do Centra Archa, razantně se změnilo mnohé a s kolejemi, kde příliš klidu nebylo, se nové prostory pro bydlení nedaly srovnat. Pavlu vedla k tomuto kroku především vize klidného a soukromého bydlení. "Druhým důvodem bylo to, že komunita lidí zde je opravdu příjemná. 

Má to dvě strany. Ve škole při studiu učím studenty a tady seniory. Je to něco trochu jiného, ale je to velká zkušenost," sděluje. 

V místě, kde Centrum Archa sídlí, byly pro tento projekt vytvořeny společností Residomo takřka ideální podmínky, a tudíž i zázemí funguje. Pavlu práce se seniory motivovala také do budoucna a již nyní uvažuje nad tím, co by se dalo dále zlepšovat. Práce se seniory je pro Pavlu taktéž učením, přestože se věnuje už lidem o několik generací starším. "Jsem typ, který chce permanentně něco rozvíjet, v budoucnu v rámci oboru plánuji podnikat. Díky této práci už teď počítám s tím, že minimálně určitý segment daruji a nějaký takový projekt finančně podpořím," dodává na závěr.