13.4.2019 Mladá fronta DNES: Česká republika ještě potenciál Evropské unie zcela nevyužila

Mám dvě malé děti a hodně mi záleží na tom, jaké kamarády s jakými hodnotami mají. Myslím, že se to dá hezky vztáhnout i na to, ke kterým kamarádům s jakými hodnotami jako země patříme. Jestli k těm, kteří mají dobré hodnoty, nebo ne.

Dlouho jsem pracoval v průmyslu v ArcelorMittal a vážím si Evropské unie například za to, že její hodnotou je ve velké míře ochrana životního prostředí a že je na to ochotna vynakládat obrovské prostředky. Za dobu našeho členství v Evropské unii například ArcelorMittal i díky evropským prostředkům snížil své přímé emise prachu o 1 500 tun ročně a fugitivní emise ještě mnohonásobně více. Je to právě proto, že jsme se dostali mezi dobré kamarády, kteří mají dobrý názor na život.

Dnes jsem tu ale za společnost Residomo. Před 3 a půl lety tuto společnost koupili dva zahraniční investoři, z 80 procent americká investiční společnost Blackstone a z 20 procent Round Hill Capital s tím, že Blackstone je v současně době ve světě největším investorem, spravuje 480 miliard dolarů majetku a jejími zatím největšími vkladateli prostředků jsou penzijní fondy, z toho se také můžeme v něčem poučit.

Proč investoval prostředky do tohoto regionu, proč si ho vybral? Co by tady nebylo, kdybychom nebyli v Evropské unii? V prvé řadě náš bývalý prezident prohlásil, že Schengen není až tak důležitý, a já jsem přesvědčený o naprostém opaku. Jsme v Schengenu, prostoru, který nám umožňuje spoustu věcí. To znamená, že přejedete bez ničeho do Katovic a odtamtud se z letiště můžete dostat do celého světa. A v rámci Schengenu jste z naší Ostravy schopni obhospodařovat region několika milionů lidí. Slezsko-polský region má 5 milionů lidí, do Berlína to je 500 km, kde máte 1,7 milionu lidí, máme kousek do Vídně, na Slovensko, je tu celá Česká republika. Můžeme bez jakéhokoliv omezení dělat byznys.

Trh s 500 miliony obyvatel

A právě díky tomu se české ekonomice mimořádně daří. Náš výsledek není díky tomu, že máme mimořádně dobré politiky, máme tak dobré podnikatele, ale právě proto, že jsme ve správném prostoru, který má trh s 500 miliony obyvatel a spoustu dalších příležitostí, které můžeme využít. Díky tomu náš region dokázal projít obrovskou transformací a dnes je tady místo několika velkých značek spoustu zajímavých světových značek, které tady působí a lákají další zahraniční investory. Díky tomu, že jsme v Evropské unii, se Ostrava podle FDI Strategy stala šestým nejlepším městem v Evropě. Dokonce před Bilbaem, Brnem apod. Díky tomu jsme v současné době podle hodnocení Allianz jednou ze zemí s nejstabilnější ekonomikou, jsme v současné době, co se týče stability ekonomiky, na prvním místě. Využili jsme potenciálu Evropské unie jako takové.

Máme i spoustu dalších ocenění, která přicházejí nejen pro Ostravu, ale i pro tento region. Myslím, že primátor a hejtman jsou docela skromní na to, jak ten region a město jsou v Evropě a ve světě vnímány. Naši investoři také vědí, že i díky tomu, že jsme v Evropské unii, mohl tento region připravit spoustu investičních příležitostí, investičních zón. To byl důvod, proč Blackstone jako jeden z největších amerických investorů vstoupil nejdříve do Residoma a během těch následujících 3 a půl let už má pět investic v České republice. Například v Karviné je to jedna z významných průmyslových firem Gates Hydraulics. Takto to vnímá zahraniční investor.

Teď přepnu k bydlení. My se díky tomu, že jsme v Evropské unii, učíme novým trendům. Například se učíme to, že nájemní bydlení je něco, co je obvyklé, například v Německu takto bydlí 50 procent lidí a není to proto, že by na to neměli. Učí se strategicky investovat jinak. Na stáří nemusí být úplně výhra, když máte starý domeček někde na vesnici. Také se učíme být součástí velkých hráčů-pronajímatelů. Těmi v Evropě jsou například Vonovia, která vlastní 355 tisíc bytových fondů v nájmu, Residomo se 43 tisíci moc nezaostává.

Když tady přišel Blackstone s Round Hill Capital, potřebovali přefinancovat vnitřní financování a rozhodli se vydat nové bondy a byli nervózní, jestli tady přilákají další zajímavé investory. Nakonec vydali bondy za několik miliard korun a díky Blackstone tady investovaly světové finanční skupiny, kterým každý kvartál posíláme informace o tomto regionu, o tom, zda by mohly dále investovat, a každý kvartál jim i připravujeme přehledy příležitostí, které region připravuje.

Vím, že na euro jsme citliví, nicméně z pohledu investorů – investor, který bude investovat ve středoevropském prostoru, bude chtít po investici v českých korunách, aby mu vydělávala zhruba o 1 až 2 % více, než kdyby investoval čistě v eurech. Pokud si má vybrat, zda stejný závod stavět například na Slovensku, nebo v Česku, tak bude po výnosnosti investic chtít v našem kraji minimálně o 1 až 2 % více. Koruna má své transakční náklady a rizika. Buď si ji zahegujete, což něco stojí, nebo půjdete do rizika, ale to si také musíte nějakým způsobem ošetřit. Česká republika ještě zcela nevyužila potenciál, který v Evropské unii je. Tím, že přišli noví vlastníci, kteří pocházejí ze světového a evropského prostoru, se přinášejí i nové projekty. My jsme jedním z lídrů marketingu pro přísun nových zaměstnanců do Česka i tohoto regionu. Snažíme se prodávat zajímavá města v tomto regionu tak, abychom tu lákali nové nájemníky. Dokonce zvažujeme, že bychom v Karviné vybudovali polskou čtvrť nebo ulici. Chybí tam zaměstnanci. Možná by to bylo lepší než současná skladba některých oblastí.

Daleko více se například zaměřujeme i na seniory. Na péči o ně i speciální program pro jejich aktivity. Díky tomu, že jsme v Evropské unii, si vyměňujeme názory. Před třemi týdny jsem byl ve Finsku, kde jsem studoval, jakým způsobem přistupují k řešení bytové problematiky. Na rozdíl od České republiky mají úřad pro bydlení, podle mě velice moudrá věc, která sdružuje veškeré finanční prostředky, výplaty sociálních dávek, rozhoduje o investicích, vyhlašuje soutěže mezi soukromým i veřejným sektorem pro výstavbu, ale také přináší zajímavé sociální projekty jako například living first, to znamená, že se jim jako jediné zemi v Evropské unii daří rapidním způsobem snižovat počet bezdomovců.

To, že jsme v Evropské unii, je pro mě důležité i z mnoha jiných důvodů. Jestliže prezident v naší zemi obhajuje vstup ruského agenta na české území, a to v diskusi ohledně dostavby jaderných bloků, jestliže jsme v zemi, kde většina poslanců schvaluje zdanění církevních restitucí na návrh komunistů, kde se předseda poslaneckého klubu nejsilnější strany za podivných okolností potkává s předsedou antimonopolního úřadu ohledně jedné z největších veřejných zakázek a mnohým to nepřijde zvláštní, tak jsem velice rád, že jsme v klubu dobrých kamarádů, kteří zastávají určité hodnoty a mají možnost se těchto hodnot dovolat.

Ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj. Foto: Adolf Horsinka „ Ostrava se podle FDI Strategy stala šestým nejlepším městem v Evropě.“

„Zvažujeme, že bychom v Karviné vybudovali polskou čtvrť nebo ulici.“

Autor: Jan Rafaj, ředitel spol. Residomo