14.10.2019 ČTK: Poruba koupila od Residoma majetkový podíl v bytovém domu Oblouk

Ostrava 14. října (ČTK) - Ostravský městský obvod Poruba odkoupil od soukromé společnosti Residomo, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, majetkový podíl v bytovém domě Oblouk. Jde o jednu z nejznámějších staveb socialistického realismu. Za 128 bytových jednotek obvod zaplatí 129 milionů korun. Obě strany dnes podepsaly kupní smlouvu.

Majetkové vztahy v Oblouku byly poměrně spletité a měl tři vlastníky. Stavbu v podstatě tvoří tři domy. Objekt s číslem popisným 511, který je nejblíže k Dělnické ulici, patřil společnosti Residomo. Číslo popisné 500, tedy dům s věžičkou u nábřeží SPB, je v majetku bytového družstva. Zbývajících deset vchodů má číslo popisné 501 a ideální majetkový podíl v nich mělo Residomo a Poruba. Obvod tak získal části, které dosud patřily Residomu.

"Městský obvod Poruba se rozhodl vlastnický podíl nakoupit především proto, že to dává význam z hlediska kulturní památky, kterou by rád upravil. Oblouk je v neutěšeném stavu a my máme i spoustu dalších projektů, které navazují na jádrové území, ve kterém se Oblouk nachází," řekla ČTK starostka Lucie Baránková Vilamová (ANO). Podle ní chce obvod památce navrátit původní význam. V příštím roce chce připravit projekt rekonstrukce, která by mohla začít už závěrem roku, vše by mohlo být hotovo v roce 2022.

Poruba získala na odkup úvěr 300 milionů korun. Je určen na nákup domů, jejich rekonstrukci a mimo to i na financování výstavby Komunitního domu pro seniory v Dělnické ulici. "Úvěr je koncipován tak, že převážná část se bude splácet z výnosů domů. Díky tomu nebude muset dojít k omezení dalších strategických projektů, které máme na další roky připraveny," doplnila starostka. Podle ní už obvod jedná o spolupráci i s bytovým družstvem, protože chce, aby se objekt opravil celý. "Už jsme v kontaktu a ladíme možnosti spolupráce na celé té rekonstrukci. Diskutujeme o tom, že bychom družstvu chtěli nabídnout jakousi formu bezúročné půjčky," doplnila.

Podle generálního ředitele Residoma Jana Rafaje je transakce výjimečná, protože společnost své byty neprodává. Oslovil ji ale záměr obvodu na renovaci památkového objektu. Podle Rafaje by jinak firma objekt neprodala, v případě komerčního prodeje by cena podle něj byla o několik desítek milionů vyšší.

Residomo se zavázala, že část kupní ceny vrátí zpátky do obvodu a v následujících třech letech tam vloží do rekonstrukcí, oprav a rozvoje bytového fondu 90 milionů korun. Porubě dá také peněžitý dar tři miliony korun na rekonstrukci komunikací.

Residomo (dříve RPG Byty) vlastní v Moravskoslezském kraji přes 43.000 bytů. Bydlí v nich téměř 90.000 lidí. RPG Byty získala bývalé hornické byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržní ceny. Byty neprodávala a v roce 2015 změnila majitele celá firma. Residomo patří britské realitní společnosti Round Hill Capital a americké investiční společnosti Blackstone.