14.12.2019 Právo: V Havířově začínají se seniorskými byty

Přestavbou dvou bytových domů v Havířově-Šumbarku vybuduje v příštím roce společnost Residomo, největší poskytovatel nájemního bydlení v ČR, tzv. seniorské bydlení. Půjde o pilotní projekt, firma do něj chce investovat několik desítek milionů korun.

„Pro Havířov jsme se rozhodli, neboť tam je o bydlení s vybranými službami největší zájem,“ vysvětlila mluvčí společnosti Kateřina Piechowicz s tím, že byty budou určeny seniorům a lidem se sníženou pohyblivostí.

„Půjde o přestavbu dvou objektů, které jsou konstrukčně uzpůsobeny, mají dlouhé a široké chodby, kde vznikne bezbariérové bydlení vhodné pro soběstačné seniory a zdravotně postižené. Nejedná se však o dům s pečovatelskou službou ani nic podobného,“ upozornila.

Změny v poptávce

K přeměně dvou běžných bytových domů přistoupí společnost na základě výzkumu, který si nechala zpracovat. Z něj vyplývá, že více než polovina seniorů v Moravskoslezském kraji bydlí ve vlastních domech a bytech a většina z nich považuje takovou formu bydlení za ideální. Ve výhledu 10 až 20 let se však chce až čtvrtina z nich přesunout do zařízení poskytujícího seniorům odpovídající služby.

„Více než třetina respondentů potvrdila, že impulzem k řešení by byla změna jejich zdravotního stavu. Číslo tak může být mnohem vyšší, zvláště když by se senioři dozvěděli i o jiných možnostech bydlení s nabídkou služeb,“ poukázal generální ředitel Residoma Jan Rafaj. Dodal, že otevření specializovaných domů může být zajímavé nejen pro lidi žijící v nájmu, ale i pro seniory bydlící ve vlastním. Ti mohou svůj byt pronajmout nebo přenechat potomkům a za získané peníze pokryjí náklady pohodlného seniorského bydlení.

Napojené služby

Podle Piechowicz budou byty o velikosti 1+kk, případně 2+kk tzv. uživatelsky přívětivé pro starší a těžce pohyblivé nájemníky. K domům v Šumbarku plánuje firma přistavět výtahy i bezbariérové plošiny. V domech bude nonstop otevřená recepce, místnost pro setkávání a menší nebytové prostory vhodné pro lékaře či kadeřnictví. „Budou upravené tak, aby se do nich mohl klient bez problémů dostat i na invalidním vozíku či s chodítkem,“ sdělila mluvčí.

V bytě nemají chybět bezpečnostní prvky jako madla, tlačítka napojená na recepci či detektory kouře. Nájemníci budou moci navíc v rámci projektu Senior Asistent využít služeb, jako je dovážka jídla, asistenční služby nebo úklid bytu. V budoucnu hodlá Residomo budovat seniorské bydlení i v dalších městech, kde byty vlastní.