18.3.2020 ČTK: Telefonní linka má pomoci osamělým moravskoslezským seniorům

Ostrava 18. března (ČTK) - Ostravská univerzita ve spolupráci se společností Residomo, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v ČR, chystá v souvislosti s koronavirovou pandemií speciální projekt pro seniory. Už příští středu by měla začít fungovat telefonní linka "Haló, nejste v tom sami!" zaměřená speciálně na lidi nad 70 let. Pomoci by jim měla s jejich osamělostí. Novinářům to dnes sdělili mluvčí univerzity Adam Soustružník a mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz.

"Speciálně proškolení studenti psychologie a příbuzných oborů budou aktivně po telefonu kontaktovat seniory nad 70 let, kteří žijí sami v bytech Residomo. Společnost jich v Moravskoslezském kraji eviduje 4500," uvedl Soustružník.

Připomněl, že senioři jsou nejen nejohroženější po zdravotní stránce, ale také z hlediska omezení pohybu. Potraviny a léky jim sice pomáhají zajišťovat různé instituce, ale telefonní linka má pomoci s překonáváním pocitu osamělosti a úzkosti. Studenti tak budou v pravidelných intervalech zjišťovat, jak se senioři mají a zda jim něco nechybí.

Dobrovolnický tým povede Josef Koláček z neziskové organizace ADRA, který je členem pracovní skupiny při ministerstvu vnitra a odborníkem na posttraumatický syndrom u lidí zasažených mimořádnou událostí.

"Čeští senioři jsou skupinou, která je osamělostí ohrožena dlouhodobě. Nedostatek mezilidského kontaktu doslova ničí zdraví a zkracuje život. Za současné situace může nutnost minimalizovat zbývající kontakt velmi rychle způsobit dramatické zhoršení psychického a zdravotního stavu, prohlubovat depresivní stavy, ztrátu sebeúcty. V tomto případě je nutné jednat rychle a nabídnout této nejohroženější skupině jednoduchou pomoc, zdánlivě obyčejnou možnost si popovídat, která ale doslova může zachraňovat životy," uvedl Josef Kundrát, který působí na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Do projektu se zapojí 40 studentů. Residomo zajistí technické zázemí a provozní náklady.