18.9.2019 Právo: Pracanty loví v cizině

V Ostravě od letošního roku funguje nová personální agentura Workado, která se snaží pomoci firmám najít chybějící pracovníky. Největší poptávka je po svářečích, obráběčích a řidičích.

„Nejpřirozenější zdroj kvalifikovaných pracovníků jsou samozřejmě naši sousedé, tedy Poláci a Slováci, ale potenciál vidíme také v zemích, jako je například Ukrajina, Srbsko, Gruzie, Rusko, Uzbekistán a Bělorusko,“ uvedl jednatel agentury Libor Dürrer s tím, že v současnosti v kraji pracuje nejvíce Poláků, Slováků a Ukrajinců.

„Kromě zaměstnání pracovníkům nabízíme i další služby ve formě adaptačního programu. Ten zahrnuje pomoc s ubytováním, dopravu do zaměstnání, péči o rodinné příslušníky, vyřízení lékařské prohlídky, ale také kurzy češtiny zdarma a pomoc s vyřízením dokladů pro práci a pobyt v Česku,“ upřesnil Dürrer.

Největší pomocí podle něj je, že cizincům nabídnou byt 1+1 či 2+1 nebo sdílené ubytování. „Nenabízíme ubytovny. Spolupracujeme se společností Residomo, která má pro tyto případy připraveno 30 až 40 bytů,“ vysvětlil jednatel.

Autor: (den)