24.5.2019 5 plus 2: Pět tisíc dobrovolníků uklízelo Beskydy

Firemní kolektivy, školy, dětské domovy i samotné obce se zapojily do letošního ročníku akce Poděkuj horám. V Beskydech se tak při úklidu sešla rekordní účast, na 5000 dobrovolníků naplnilo bezmála 18 velkoobjemových kontejnerů na odpad.

„Sběrných míst bylo letos devět, nově přibylo jedno u chaty Švarná Hanka ve Starých Hamrech. Na každém sběrném místě dostali dobrovolníci prázdné igelitové pytle, jeden na plasty, druhý na směsný, rukavice a malou pozornost na památku. Nasbíraný směsný a velkoobjemový odpad pak svezly obce nebo provozovatelé rekreačních areálů na skládku, největší procento z vysbíraného odpadu tvořily plasty a sklo,“ uvedla Kateřina Piechowicz, předsedkyně spolku Čisté Beskydy, který byl organizátorem akce.

Účastníci akce se mohli zapojit do tří soutěží. Tipovačku o počet nalezených pneumatik rozjel jeden ze sponzorů – Hyundai Dymos. Číslo 24 uhodli hned tipující, kteří získali hodnotné poukazy. Organizátoři odměňovali tradičně i kuriózní nález. Našel se například kompletní gauč i psací stroj, někdo dokonce v horách vyhodil i kříž s postavou Ježíše, sadu vycházkové obuvi nebo dětské autíčko Tatra. Cenu vítězi věnovala sportovní obchod z Frenštátu Tobi sport. Vítěz soutěže o nejlepší fotku bude odměněn iPhone od firmy SMOLO.

Celodenní práci sběračů završil koncert a dětský program na Ostravici v areálu hotelu Sluníčko. Díky Nadačnímu fondu RESIDOMO, který akci masivně dlouhodobě podporuje a také zásluhou partnerů Mamiart, BONATRANS GROUP, Lesy České republiky, Hyundai Dymos a mediálnímu partnerovi Hitradio Orion bylo možné připravit neopakovatelnou atmosféru a udělat z úklidu zážitkovou akci, na kterou nezapomenou dospělí ani ti nejmenší.